6 rzeczy, których należy unikać przy zakupie używanych maszyn rolniczych na aukcjach

Posted by IronPlanetEU on 2019-10-24 04:46:45

IronPlanetBlog_AG01

Rozważasz zakup ciągnika lub innej maszyny rolniczej. Kupno nowej maszyny u dealera ma swoje zalety, ale może być dość kosztowne. Dobrą wiadomością jest to, że istnieją alternatywy i to na potrzeby wszystkich budżetów. Rynek używanych ciągników jest OGROMNY i oferuje naprawdę duży wybór. Są dealerzy, brokerzy, strony internetowe, aukcje i inne miejsca oferujące maszyny na sprzedaż. Coraz więcej osób znajduje to, czego potrzebuje na aukcjach, gdzie jest duży wybór i nie ma stałej ceny. Można tam zrobić dobry interes. Ale są też rzeczy, na które należy zwrócić uwagę. Oto 6 takich rzeczy, których należy unikać przy zakupie na aukcji.

 

1 – Nie masz sprecyzowanej maszyny i miejsca zakupu

Wyobraź sobie, że szukasz ciągnika na zbliżającej się aukcji. Poświęć czas na dokładne określenie swoich potrzeb i zapisz to na kartce papieru. Jakiego szukasz typu, marki, modelu, rocznika, stanu? W przypadku aukcji sytuacja wygląda tak, że gdy licytacja się rozpocznie to wszystko może potoczyć się bardzo szybko. Dlatego dobre przygotowanie się kupującego jest bardzo istotne.

W Internecie można znaleźć mnóstwo ofert aukcji i wkrótce możesz natknąć się na interesujące Cię sprzęty. Należy dokładnie sprawdzić dane firmy aukcyjnej, która wystawia maszyny. Czy jest to wiarygodna firma? Jaką ma historię, znasz kogoś, kto miał z tą firmą wcześniej do czynienia? Dobra rada: Zastosuj sprawdzone podejście i zadzwoń do tej firmy. Zadaj wszystkie pytania. Coś Cię zaniepokoiło? Szukaj innej firmy.

 

2 – Nie zwracasz uwagi na typ aukcjiIronPlanet Blog

Niektóre aukcje odbywają się tylko online, inne przeprowadzane są na miejscu (fizyczne). Aukcje na placach aukcyjnych  są żywymi, ekscytującymi wydarzeniami (byłeś kiedykolwiek na aukcji Ritchie Bros?) z licytatorem wykrzykującym ceny wywoławcze przed tłumem. Możesz osobiście obejrzeć interesujące Cię maszyny przed licytacją i kiedy potrzebujesz pomocy, możesz natychmiast znaleźć personel, który Ci pomoże. Na szczęście wiele typowych aukcji na miejscu oferuje również opcje licytacji online, więc możesz dołączyć z dowolnego miejsca na świecie. Są też aukcje, które odbywają się wyłącznie online. Być może są mniej ekscytujące, ale pod pewnymi względami są one bardziej praktyczne, ponieważ wszystkie czynności związane z aukcją można wykonać w domowym zaciszu, w biurze, a nawet będąc w podróży. Różne aukcje mają różne struktury opłat dla nabywców, więc przed rozpoczęciem licytacji uzyskaj niezbędne informacje.

Licytujesz w podróży? Sprawdź aplikację mobilną Ritchie Bros.

 

3 – Nie wiesz co kupujesz

Szczególnie przy zakupie używanego sprzętu musisz osiągnąć poziom zaufania kupującego, zanim złożysz pierwszą ofertę. Sprzęty na aukcjach często są sprzedawane na zasadzie "w stanie w jakim jest, w miejscu, w którym się znajduje" co oznacza, że nie ma żadnych gwarancji. To może być w porządku, o ile można zobaczyć maszyny osobiście lub przynajmniej uzyskać wiele szczegółów i zdjęć online. Niektóre firmy aukcyjne oferują certyfikat jakości. Na przykład IronPlanet oferuje certyfikat jakości (IronClad Assurance), który nawet jest poparty certyfikacją DEKRA. Zdjęcie wyraża więcej niż tysiąc słów – ale szczegółowy raport z kontroli lub osobista inspekcja powiedzą jeszcze więcej. Aukcje na żywo zazwyczaj mają wyznaczone dni oglądania maszyn na miejscu, więc jest wysoce zalecane, abyś osobiście (lub za pośrednictwem zaufanej osoby) udał się do miejsca aukcji w celu sprawdzenia maszyny przed złożeniem oferty. To normalne, że przygotowując się do aukcji, chcesz wszystko skrupulatnie sprawdzić i uzyskać wszystkie szczegóły potrzebne do podjęcia najlepszej decyzji. Szybko zorientujesz się, które sprzęty warto umieścić na swojej liście licytacji.

New call-to-action

4 – Licytujesz bez budżetu

Profesjonalni licytujący odrabiają zadanie domowe i zawczasu dobrze wiedzą, co chcą kupić. Mieli okazję przyjrzeć się maszynie z bliska, oszacowali wartości cen rynkowych i określili limit wydatków.

Dostępne są narzędzia do określenia ceny rynkowej używanej maszyny. Dzięki bezpłatnemu kontu na stronie Ritchie Bros. lub IronPlanet możesz uzyskać dostęp do tysięcy cen wcześniej sprzedanych sprzętów. Jest to doskonałe narzędzie, które pomaga ustalić budżet zakupów. Ustal samodzielnie, jaka byłaby dobra cena do zakupu i jaka byłaby Twoja maksymalna oferta. Jeśli ktoś inny przebije Twoją ofertę podczas licytacji, czy podbijesz ofertę jeszcze raz czy odpuścisz? Licytowanie na aukcji może być ekscytujące, ale zachowanie spokoju w danej chwili jest często kluczem do wygrania transakcji.

 

5 – Zwracasz uwagę tylko na swoją maksymalną ofertę

Teraz wiesz, czego chcesz, gdzie możesz kupić daną maszynę i jaki masz budżet. Doskonale! Idź o krok dalej i przyjrzyj się całkowitemu kosztowi zakupu, zanim sprzęt będzie gotowa do pracy. Często zdarza się, że w przypadku aukcji pobierana jest opłata za kupno, zazwyczaj w wysokości procentu ceny aukcyjnej. Na etapie oglądania maszyny przed licytacją spróbuj obliczyć wszelkie bezpośrednie koszty konserwacji lub naprawy. Wreszcie należy rozważyć dodatkowe koszty transportu maszyny tam, gdzie powinna się ostatecznie znaleźć. Często firmy aukcyjne oferują dodatkowe usługi transportowe.

 

6 – Nie jesteś informowany o zdarzeniach i ciekawych transakcjachIronPlanet-PL

Świetnym sposobem na przygotowanie się do zakupu używanych maszyn na aukcjach jest subskrypcja (bezpłatnych) newsletterów. Będziesz otrzymywać powiadomienia o zbliżających się aukcjach, najważniejsze informacje o ofertach, najświeższe wiadomości i inne ciekawostki. Zawsze możesz zrezygnować z subskrypcji, jeśli newsletter nie przypadnie Ci do gustu.

Planujesz zakup używanych maszyn rolniczych w listopadzie? Nie przegap największej europejskiej aukcji rolniczej w Meppen (Ritchie Bros. Auctioneers) w dniach 20-21 listopada oraz aukcji internetowej IronPlanet w dniu 28 listopada 2019 roku.  Więcej informacji można znaleźć tutaj: ironplanet.com/November

Wybierasz się w tym roku na targi Agritechnica? Zachęcamy do odwiedzin firm Ritchie Bros. i IronPlanet na stanowisku H2.D07. Świetny sposób, aby dowiedzieć się więcej o aukcjach!

Topics: Europe, Polska